TOPOĽČANY. Hoci už chrípková sezóna oficiálne začala 1. októbra a potrvá do konca apríla, podľa topoľčianskych epidemiológov je situácia s chorobnosťou veľmi priaznivá.
Chrípka k nám zatiaľ ešte nedorazila, u chorých prevládajú väčšinou iba respiračné problémy a prechladnutia. V poslednom týždni bolo v okrese Topoľčany hlásených 587 ochorení, čo je takmer rovnaký stav ako týždeň predtým.
„V Národnom referenčnom centre pre chrípku sa stále ešte nezachytil v tejto chrípkovej sezóne vírus chrípky. Ochorenia, ktoré sa vyskytujú sú väčšinou iba akútne respiračné ochorenia, nie chrípky a chrípke podobné ochorenia," vysvetľuje epidemiologička Ľudmila Krajčíková. Dodáva, že v najbližších týždňoch je aj prognóza zatiaľ priaznivá.
Nie je nad prevenciu
Voči chrípke je účinná silná imunita, správna životospráva a vyhýbanie sa davu, v ktorom by sa mohol človek nakaziť. Epidemiológovia v týchto dňoch pripomínajú hlavne očkovanie, ktoré treba opakovať raz za rok.
„Očkovanie je najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke. Jeho príncípom je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky," vraví Ľudmila Krajčíková.
Dodáva, že očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne.
Nové vakcíny obsahujú tri kmene, z toho jeden je pandemický kmeň, ktorý vyvolal prasaciu chrípku. Vakcína teda účinkuje aj proti nemu.
„Očkovacie látky sú bezpečné a účinné. V posledných rokoch uhrádzali zdravotné poisťovne chrípkovú vakcínu šetkým záujemcom o očkovanie. Tak isto je to aj v tomto roku," dodáva epidemiologička Krajčíková. Simultánne s očkovaním proti chrípke epidemilogička odporúča dať sa zaočkovať aj proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam ako prevenciu závažných pneumónií, najmä ľuďom s chronickými ochoreniami a seniorom.
Ako sa chrániť
Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa vzdušnou cestou. Najviac ohrozuje pacientov s oslabenou imunitou alebo s chronickým zápalom priedušiek, astmatikov, starších ľudí a deti, u ktorých sa môže vyskytnúť aj zápal stredného ucha. Niekedy hrozí aj komplikácia zápalu pľúc Inkubačná doba je jeden až tri dni.
Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Tie totiž liečia iba bakteriálne infekcie. Lekár nasadzuje liečbu antibiotikami až pri niektorých komplikáciách, napríklad zápale mandlí, pľúc.
Pri liečbe chrípky je vhodná domáca liečba s využitím voľnopredajných liekov, ktoré zmierňujú horúčku, bolesti i ostatné príznaky. Na trhu sú v súčasnosti rôzne druhy týchto prípravkov, s rôznym obsahom účinných látok. Okrem toho je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín.