TOPOĽČANY. Oboznámiť odbornú verejnosť so skúsenosťami rodičov, ktorí využívajú striedavú osobnú starostlivosť a viesť diskusiu o tom, ako je možné striedavou starostlivosťou zmierniť negatívny vplyv rozchodu rodičov na deti, bolo cieľom odborného seminára, ktorý minulý štvrtok zorganizoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Topoľčany.
„Je symbolické, že náš úrad zorganizoval takéto stretnutie ako prvý na Slovensku, pretože práve u nás sme riešili jeden z najčerstvejších rozsudkov ohľadom striedavej osobnej starostlivosti, len krátko po nadobudnutí účinnosti zákona," hovorí Eva Riečicová z ÚPSVaR Topoľčany, ktorá seminár pripravovala.
V Topoľčanoch vyriešili 20 prípadov
Prednášali na ňom členovia Slovensko-českej spoločnosti striedavá starostlivosť o deti, zastúpená bola Liga otcov, vďaka ktorej sa zákon sa Slovensku prijatý a veľmi veľa na ňom povedal nielen premietaním svojho filmu Střídavka jeho režisér Luboš Patera. Svoje skúsenosti prišli odovzdať aj rodičia. Medzi pozvanými účastníkmi boli sudcovia okresného súdu, lekári aj psychológovia.
V diskusii zazneli postrehy na mnohé témy zo týkajúce detí z rozvedených rodín, napríklad aj konštatovanie, že ak konanie vedie sudkyňa je veľmi pravdepodobné, že rozhodne v prospech ženy.
Napriek tomu, že zákon o striedavej osobnej starostlivosti je na Slovensku ešte len v plienkach v Topoľčanoch majú s jeho realizáciou už pomerne bohaté skúsenosti.
„Na našom úrade sa pojednávalo v 18 veciach o poručníctve pri návrhu na striedavú osobnú starostlivosť a v dvoch rozvodových konaniach. V súčasnosti sa rieši v okrese ďalších česť prípadov," skonštatovala Eva Riečicová.
Doba striedania sa líši
Zaujímavé boli i konštatovania Jiřího Vodičku zo slovensko-českej spoločnosti Striedavá starostlivosť o deti, ktorý sa zaoberá výskumom tejto problematiky.
„Každopádne to znižuje neporozumenie medzi otcom a matkou. Zlepšuje interakciu medzi rodičmi a je to vzájomné u detí, ktoré v striedavej starostlivosti žijú," povedal.
Na našu otázku v akých časových intervaloch by si mali rodičia deti striedať Vodička reagoval: „Čím je dieťa mladšie, intervaly majú byť kratšie, pretože malé dieťa má veľmi krátku pamäť. U tých najmenších sa striedajú aj po dni, u väčších po týždni a u školákov je to po mesiaci."
Ako sa praktizuje striedavá starostlivosť u rozvedených partnerov v jednotlivých krajinách? V susednom Česku je to v piatich percentách rozvedených manželstiev. No v niektorých krajinách západnej Európy, kde bola uzákonená už dávnejšie sa to praktizuje asi v 15 percentách rodín. O Slovensku zatiaľ Vodičkov výskum nič nehovorí. Po polročnej aplikácii zákona, je jeho využitie ešte nemerateľné.