TOPOĽČANY. Mesto Topoľčany vyhlásilo asi pred dvoma mesiacmi verejnú súťaž o internetový portál pre projekt Klaster Topoľčany. Táto stránka má byť súčasťou projektu na rozvoj cestovného ruchu. Do súťaže sa zapojila aj spoločnosť EWORKS.sk s.r.o., ktorá údajne predložila najnižšiu cenovú ponuku, no aj napriek tomu súťaž nevyhrala. Mesto ju vyradilo, pretože nedodala výpis z obchodného registra. Ostatné ponuky boli podľa slov konateľa vyššie o 8 až 10-tisíc eur. Okrem tejto skutočnosti sprevádza prípad viacero nejasností či údajných pochybení.
Dosť času, alebo nie?
Mesto zverejnilo súťažné podklady na stránke mesta 11. apríla, no aj napriek tomu sa necelý týždeň pred ukončením lehoty na predkladanie ponúk rozhodlo písomne osloviť niekoľko firiem.
„Výzva k nám dorazila 4. mája (piatok), termín odovzdania bol 9. mája doobeda. Keď si pozriete kalendár, zistíte, že sú tam (okrem samotného dňa doručenia) 3 dni pracovného pokoja a jeden pracovný deň, ktorý ale väčšina ľudí využila na dovolenky,“ uviedol Michal Dobrotka, konateľ spoločnosti s tým, že aj napriek tomu, že bol na dovolenke, ponuku vypracoval a odovzdal na podateľni.
Trochu iný pohľad na vec má mesto, ktoré túto lehotu považuje za dostatočnú, keďže na ponuke sa podľa nich dalo pracovať aj v deň doručenia. „Ak teda firma EWORKS.sk tvrdí, že na spracovanie mala iba jeden deň, nie je to pravda, pretože súťažné podklady jej boli doručené 4. mája a do 9. mája je to 5 dní, z toho pracovné 2 a pol dňa, nakoľko lehota na predkladanie ponúk bola do 9. mája do 12.00,“ uviedol primátor mesta Peter Baláž. Podľa slov Michala Dobrotku bol tiež problém vo vypracovaní presnej finančnej ponuky, keďže niektoré body výzvy sa dali rôzne interpretovať.
Nejasnosti vo výzve
Mesto napríklad požadovalo implementáciu online hry na stránku, neuviedlo však, o aký typ hry ide. Nejasná bola i požiadavka o vytvorenie 3D modelu Topoľčianskeho hradu. Mesto neuviedlo, či má ísť o reálny 3D model, alebo o raster. „Spracovali sme kalkuláciu na body, ktoré boli jasné, no a na sporné body sme sa spýtali. Spolu asi päť až šesť otázok. Ku kalkulácii sme pridali aj body, ktoré vo výzve od mesta zjavne chýbali (napríklad dizajn samotného portálu) a zahrnuli sme ich do základnej ceny,“ poznamenal Dobrotka.
„Keďže jediným kritériom vyhodnotenia bola cena, samozrejme sme to na ňu aj zahrali, ponúkli sme našu minimálnu cenu za podobný portál a ako variantu sme im ponúkli aj zapojenie sa do našeho projektu ModernéObce.sk, v ktorom by portál získali zdarma a platili by len minimálny mesačný prenájom,“ pokračoval. Lenže zasielať otázky s ponukou bolo už neskoro. Podľa primátora Baláža mohla spoločnosť v prípade nejakých nejasností požiadať o informácie písomne, elektronicky alebo telefonicky. Lenže tu sa dostávame znova k tomu, že čas na spracovanie ponuky bol relatívne krátky. Podľa slov konateľa spoločnosti však prebiehalo zatiaľ všetko viac menej v poriadku. Väčšie problémy nastali, keď dorazila zápisnica z otvárania ponúk.
„Pri našej ponuke figurovala cena 2 778 eur, ktorá nijakým spôsobom nesedela s našou skutočnou ponukou. Ak by si zobrali v meste našu prvú ponuku, tak by suma 2778 eur bola zhruba 2,5 násobkom našej reálnej ponuky. Ak by sa rozhodli zapojiť do projektu ModernéObce.sk, ktorý sme im ponúkli zdarma (mesto by platilo iba mesačný prenájom pozn. redakcie), je táto suma úplný nezmysel,“ uviedol Dobrotka s tým, že ponuka konkurencie bola stále trikrát drahšia, ako táto vymyslená suma.
„Samozrejme som oslovil všetky osoby podpísané pod zápisnicu a žiadal som vysvetlenie tejto zmätočnej sumy. Bolo mi oznámené, že nastal omyl a pošlú novú zápisnicu. Mailom som zodpovedných tiež upozornil, že naše ponuky nemôžu zrátať, ale zobrať buď jednu alebo druhú. Teda nech nespočítavajú prenájom projektu ModernéObce a vytvorenie portálu do jednej kalkulácie, ale nech ich považujú za samostatné ponuky a vyberú si vhodnejšiu,“ pokračoval. Opravená zápisnica dorazila so s novou sumou 2114 eur, ktorá opäť nezodpovedala ani jednej z ponúk. Mesto totižto zrátalo obe ponuky dohromady. Nevzalo teda do úvahy upozornenie podnikateľa, že ide o dve samostatné cenové kalkulácie. „Ďalej som to už ale veľmi neriešil, vlastne som si uvedomil, že by sa to dalo celé spracovať aj takto, a keďže naša cena bola teraz 4-krát lacnejšia ako konkurencia, nemal som k tomu ani dôvod,“ poznamenal Dobrotka. Ako uviedol primátor mesta, komisia zrátala cenovú ponuku vzhľadom na fakt, že cenová ponuka bola nejasná, neúplná.
Vylúčenie zo súťaže
Aj napriek tomu, že mesto zrátalo obe ponuky dokopy, spoločnosť mala na základe najnižšej predloženej ponuky vyhrať. Nestalo sa však tak, pretože mesto firmu vylúčilo na základe nedoloženia výpisu z obchodného registra. „Zavolal som kompetentným úradníkom a spýtal som sa, či žartujú, pretože ide o vec, ktorú si je na orsr.sk možné overiť za 10 sekúnd, v prípade absolútnej neschopnosti si ju mohli odo mňa dodatočne vyžiadať. Dostal som odpoveď, že je všetko v súlade so zákonom a teda v poriadku,“ povedal Michal Dobrotka.
V tomto prípade konalo mesto v súlade zo zákonom, čo nám potvrdil i Gabriel Šípoš z Transparency International.
„Je to síce v súlade s literou zákona, ale nie s duchom zákona, ktorého cieľom je snažiť sa o férové posúdenie ponúk. Pre dobrú súťaž je, samozrejme, kľúčové dobré nastavenie kritérií a schopnosť ponuky porovnať. Obzvlášť pri súťažiach s nízkou hodnotou (do 10-tisíc eur) má obstarávateľ veľkú flexibilitu ponuky dôkladne porovnávať a rokovať s uchádzačmi o ich ponukách tak, aby si vybral tú najlepšiu z pohľadu aj ceny, aj kvality,“ prezradil nám Šípoš.
Kto teda vyhral?
Voči vyradeniu zo súťaže sa mohla spoločnosť odvolať. Tú možnosť však nevyužila. „Keďže som chcel, aby bolo všetko v poriadku, zavolal som znova kompetentným úradníkom a spýtal som sa, ako má presne odvolanie vyzerať a čo mám k nemu doložiť. Dostal som odpoveď, že sa ani odvolávať nemám, lebo „to aj tak nemá zmysel a neprejde mi to“. Na toto som reagoval tak, že som požiadal dotyčného pána, aby mi toto písomne zopakoval do mailu, aby o tom existoval záznam. To sa samozrejme neudialo, do mailu som ale dostal odpoveď, že naša ponuka je aj tak neúplná a neprejde nám,“ informoval nás konateľ spoločnosti.
Keďže Michal Dobrotka tvrdí, že súťaž vyhrala spoločnosť s ponukou o 8 až 10-tisíc eur vyššou, spýtali sme sa konkrétne, ktorá spoločnosť vyhrala a s akou cenovou ponukou. Konkrétnej odpovede sme sa však nedočkali. „Verejnú súťaž Portál pre projekt Klaster Topoľčany vyhrala firma, ktorá splnila všetky podmienky účasti a predložila cenovú ponuku primeranú požiadavkám a ktorá je o necelých 20 % nižšia ako je stanovené v projekte a zároveň nepredstavuje odchýlku od prieskumu ceny, ktorý sa robil pred vyhlásením verejnej súťaže,“ uviedol primátor Peter Baláž vo svojom stanovisku.